Wiele osób zapewne widziało charakterystyczne wstążki w narodowych kolorach, które Polacy przypinają do ubrań. Ich cel tutaj jest wiadomy, lecz nie tylko przy takich okazjach doczepia się kotyliony, bo tak właśnie nazywają się te małe wstążki.
Gdzie można spotkać się z kotylionami?
Kotylion to nie tylko drobna dekoracja, bo określa też zabawę taneczną, w której to partnerzy do tańca noszą specjalne wstążki – też kotyliony. Cała zabawa prowadzona przez wodzireja polega na znalezieniu na parkiecie partnera, który ma taki sam kotylion. Para zaczyna tańczyć wirowy układ tańca, który przypomina walca wiedeńskiego. Zabawa taka często ma też na celu połączenie niektórych par ze sobą.
Jak wygląda kotylion?
Zazwyczaj jest on małych rozmiarów, jako że prawidłowo powinien być przypięty do piersi, a wygoda nie pozwala go robić w zbyt dużych rozmiarach w obawie przed zgubieniem go. Najczęściej spotykane są kotyliony zrobione ze wstążki, która układa się w prosty wzór. Niektóre, bardziej ozdobne, również mają część wstążki, ale ich główna część przypomina kwiat.
Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są też kotyliony robione z papieru. W Internecie można spotkać się z wieloma instrukcjami, jak zrobić własny kotylion, który będzie wyglądać efektywnie.
Kiedy przypina się kotyliony?
Wspomniane już były kotyliony, które zakłada się w różne święta narodowe lub rocznice związane z wydarzeniami historycznymi ważnymi dla kraju. Oprócz kotylionów, które dopina się do ubrania podczas zabawy tanecznej, spotkać można coraz częściej kotyliony robione na specjalne okazje. Najczęściej są to urodziny i kotyliony mogą nosić wtedy wszyscy goście wraz z jubilatem. Czasami jest to dodatek na wieczory panieńskie, ale wtedy zazwyczaj odchodzi się od tradycyjnego przypinania kotylionów do piersi, a przywiązuje się je do ręki.