Banki nie są zainteresowane polubownym załatwieniem spraw związanych z kredytami we frankach. Podejmowanie prób negocjowania z bankiem najprawdopodobniej zakończy się fiaskiem. Najskuteczniejszym sposobem na odzyskanie nadpłaconych środków, jest złożenie pozwu do sądu. Jeżeli do sprawy dobrze się przygotujemy, są bardzo duże szanse na wygraną.

Od czego zacząć? Nie wszystkie, ale większość umów dotyczących kredytów frankowych zawierała zapisy niezgodne z prawem. Analiza dokumentów pod kątem wykrycia nieprawidłowości wymaga posiadania wiedzy z zakresu prawa i księgowości. Pomoc kancelarii prawnej, która ma już doświadczenie w takich sprawach, może znacząca pomóc w zakończeniu sprawy sukcesem. Radca prawny przeanalizuje całą dokumentację związaną z udzieleniem kredytu i orzecznictwo sądowe w podobnych sprawach. Na podstawie przeprowadzonej analizy ustali, czy są podstawy do odzyskania nadpłaconych środków.

Czynności przedprocesowe. Przed wniesieniem sprawy do sądu, należy sformułować swoje do żądania wobec banku i złożyć w odpowiednim oddziale reklamację. Trzeba pamiętać, że za każdym bankiem stoją bardzo dobrzy prawnicy, dlatego składane przez nas dokumenty powinny być przygotowane profesjonalnie. Dokumenty te będą także brane pod uwagę w ewentualnym postępowaniu procesowym. Doświadczony prawnik przygotuje za nas odpowiednio sformułowaną reklamację i poinstruuje jak postępować dalej. W większości przypadków banki nie reagują na reklamację, co powinno być uznane za jej pozytywne rozpatrzenie, ale tak nie jest. W takiej sytuacji prawnik przygotuje wezwanie do zapłaty do banku i złoży wniosek do Rzecznika Finansowego o mediacje w tej sprawie.

Pozew do sądu. Bardzo rzadko banki pozytywnie rozpatrują polubowne próby załatwienia sprawy. Ostatnim i najbardziej skutecznym krokiem będzie złożenie pozwu sądowego. Doświadczony prawnik przygotuje za nas całą dokumentację i złoży ją do sądu. Jakość argumentów zawartych w pozwie może mieć znaczący wpływ na finał wyroku. Przed ustaleniem daty procesu sąd najprawdopodobniej będzie kierował zarówno do nas, jak i do banku korespondencję, na którą w naszym imieniu sprawnie odpowie prawnik.

Dla każdego, kto na co dzień nie zajmuje się prawem, wszystkie powyższe czynności mogą się wydawać skomplikowane i zniechęcać do podjęcia walki z bankiem. Orzecznictwo sądowe wskazuje jednak, że szanse na sukces są bardzo duże. Żeby uniknąć błędów, które przekreślą nasze szanse na wygraną warto powierzyć sprawę dobremu prawnikowi. Koszty poniesione na obsługę prawną, będą zrekompensowane przez odzyskanie dużo większej kwoty.

Artykuł, który może Cię zainteresować: http://www.malopolski.com.pl/jak-uzyskac-odszkodowanie-za-wypadek-komunikacyjny/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here