Depresja to niezwykle podstępna choroba, która może dotknąć każdego – bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie. Przedłużające się przygnębienie, brak zainteresowania życiem, apatia, niemoc fizyczna czy unikanie kontaktu z innymi ludźmi to pierwsze sygnały, których nie można bagatelizować. Chociaż depresja to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie, która wedle szacunków dotyka aż 10% populacji, nie mówi się o niej tak dużo, jak powinno. W naszym społeczeństwie ciągle odbiera się ją jako „oznakę słabości i poddania się”. Nic bardziej mylnego. To taki sam rodzaj choroby jak grypa, którą należy po prostu leczyć. Gdzie uzyskać pomoc.

Diagnozowanie depresji

Wraz z pojawienie się podejrzeń o wystąpieniu depresji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Ten, w oparciu o wywiad lekarski zaleci odpowiednią kurację. Może to być terapia w grupie wsparcia, spotkania z psychologiem lub skieruje nas do psychiatry, lekarza zajmującego się na co dzień zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi. To do tego specjalisty należy się zwrócić w przypadku pogłębionej depresji lub braku rezultatu podjętego wcześniej leczenia. Niestety, psychiatrzy stanowią tę grupę lekarzy, do której niezbyt chętnie zwracamy się o pomocy z obawy przed swoistą społeczną stygmatyzacją.

Dla kogo terapia online?

Depresja jest chorobą, która wyniszcza emocjonalnie i fizycznie. Sprawia, że człowiek nie ma siły na wykonywanie nawet najprostszych czynności i traci chęć do życia. Dlatego przekonanie chorego, aby wyszedł z domu i poszukał pomocy może być ponad jego siły. W takich sytuacjach warto skorzystać ze współczesnych rozwiązań technologicznych i skorzystać z telepsychiatrii, czyli konsultacji lekarskich przez Internet. Może się ona odbyć za pośrednictwem videochat, rozmowy na komunikatorze, emaila czy rozmowy telefonicznej. Ten sposób leczenia zapewnia pacjentom na większy komfort psychiczny i maksymalną dyskrecję. Chorzy nie muszą wychodzić z domu i obawiać się przypadkowego spotkania ze znajomym w poczekalni poradni. To również doskonałe rozwiązanie dla młodych mam (bardzo częstych ofiar depresji poporodowej), osób niemających w pobliżu odpowiedniej poradni lub tych, którzy najzwyczajniej w świecie „wstydzą się” swojego problemu.

Jak wygląda telepsychiatria?

Ten sposób leczenia nie odbiega znacząco od standardowej wizyty w gabinecie lekarskim. Różnica polega jedynie na wykorzystaniu odpowiedniego środka komunikacji. W trakcie pierwszej konsultacji lekarz przeprowadzi wywiad lekarski i w oparciu o jego wyniki zaleci odpowiednią kurację – przepisze odpowiednie leki (recepta zostanie do pacjenta dostarczona przez kuriera), w razie potrzeby wystawi zwolnienie lekarskie oraz zaleci częstotliwość spotkań w trakcie których będzie badał postępy leczenia i wdrażał ewentualne zmiany (o ile zajdzie taka konieczność).

Partner artykułu: Anatomiaruchu.com – trener personalny Kielce