Technologia idzie naprzód i niezwykle popularne kiedyś termometry rtęciowe odchodzą powoli do lamusa, będąc wypieranym przez nowocześniejsze i bezpieczniejsze termometry elektroniczne. Mija już 10 lat od kiedy Unia Europejska zakazała produkcji urządzeń do pomiaru temperatury z tą niebezpieczną substancją, ale w wielu polskich domach pozostają one do dziś. Jeśli jeszcze nie wymieniliśmy swojego termometru na jego elektroniczny odpowiednik, warto zrobić to jak najszybciej, gdyż w przypadku jego rozbicia możemy doznać poważnego zatrucia oparami rtęci.

Jak wybrać dobry termometr elektroniczny?

Sprzęt służący do oceny stanu naszego zdrowia powinien odznaczać się jak największą jakością, niezawodnością i dokładnością. Musi być także w pełni bezpieczny, tak żeby w przypadku ewentualnego uszkodzenia nie narazić na szwank naszego organizmu. Z tego powodu, przed zakupem, warto zorientować się nieco w temacie i dokonać dobrego wyboru. 

Decydując się na zakup powinniśmy zastanowić się nie tylko, do czego potrzebujemy termometru, ale także przeanalizować takie kwestie, jak:

  • Szybkość pomiaru
  • Dokładność pomiaru
  • Dodatkowe funkcje

Szybkość pomiaru jest niezwykle istotna, szczególnie jeśli termometr będzie wykorzystywany do badania małych dzieci. Najszybszy jest termometr na podczerwień, który pozwoli na poznanie wyniku już po kilku sekundach. Tradycyjny termometr elektroniczny potrzebuje około minuty na wykonanie pomiaru. Jest to i tak ponad dwukrotnie szybciej niż w przypadku termometru rtęciowego.

Dokładność pomiaru jest najważniejszą kwestią, którą musimy rozważyć podczas wybierania termometru. Musi być ona jak największa, bo jeśli producent deklaruje nam zgodność do 0,5 stopnia Celsjusza, to równie dobrze można ocenić ciepłotę ciała, przykładając rękę do czoła. Szpitale najczęściej korzystają z wysokiej klasy termometrów na podczerwień, co powinno sugerować, które elektroniczne termometry są najlepsze. 

Warto wybrać termometr, który będzie oferował także szereg dodatkowych funkcji, takich jak np.: sygnał dźwiękowy o zakończeniu pomiaru, automatyczne wyłączanie po kilku minutach nieużywania i podświetlany wyświetlacz, który pozwoli zmierzyć temperaturę nawet w ciemnym pokoju.

Decydując się na zakup termometru, nie powinniśmy oszczędzać. Oczywiście nie warto także kupować sprzęt wartego kilka tysięcy, gdyż jest on przeznaczony do profesjonalnych placówek. Termometry ze średniej półki cenowej powinny zapewnić odpowiednią dokładność i bezpieczeństwo użytkowania i to na nich powinniśmy się skupić.