Wykończenie wnętrza to jeden z najważniejszych elementów w trakcie budowy domu, czy remontu mieszkania. Kolor ścian, wybór podłogi i mebli tak by wszystko razem się świetnie komponowało, nie jest prostym zadaniem. Warto więc pomyśleć o podjęciu współpracy z projektantem wnętrz. Jednak jak znaleźć tego idealnego?

Gdzie szukać projektanta wnętrz?

Obecnie oczywiście najlepszym źródłem do poszukiwania dobrego projektanta wnętrz będzie Internet. Można go znaleźć jednakowo za pomocą zwykłej wyszukiwarki lub portali społecznościowych. Istotne jest to, co można zobaczyć na jego stronie bądź w galerii, a także w komentarzach i opiniach.
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na udostępnione projekty lub zdjęcia. Będą one swego rodzaju wyznacznikiem, tego, czy prace projektanta trafiają w nasz gust. Ponadto, jeśli nigdzie nie można zobaczyć sfotografowanych wnętrz, to być może dopiero zaczyna swoją karierę i nie miał szans zdobyć doświadczenia.
Nie jest to jednak większy problem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że bez wypracowanych przez lata nawyków nie będzie kierował się sztywnymi normami i spojrzy na nowe zadanie bardziej innowacyjne.
Jeżeli jednak dla kogoś doświadczenie jest znaczące, to dobrze jest zapoznać się z opiniami osób, które już skorzystały. Większość z nich obiektywnie napisze, jak przebiegała współpraca.

Jakie cechy powinien posiadać projektant wnętrz?

Szukając idealnego projektanta wnętrz, należy pamiętać o tym, że musi posiadać kilka ważnych cech. Przede wszystkim powinien być osobą godną zaufania. Właściciel mieszkania czy domu wykłada swoje fundusze na projekt i oczekuje, że będzie spełniał on wszystkie jego wymagania i standardy. Niestety zarówno on, jak i projektant często mogą mieć odmienne zdanie, więc o sprzeczkę nie będzie trudno.
Kolejną pożądaną cechą będzie oczywiście umiejętność słuchania i zrozumienia. Nawet jeśli pomysł właściciela lokalu nie będzie zgodny z jego przekonaniami, to powinien go wysłuchać do końca i spokojnie przedstawić swoje racje.
Nie bez znaczenia będą także terminowość, odpowiedzialność i zaangażowanie w wykonywaną pracę.

Jak współpracować z projektantem?

Przy współpracy z projektantem bardzo ważna jest otwartość. Nie można bać się powiedzieć, że coś nie przypadło nam do gustu bądź w rzeczywistości wygląda gorzej niż na rysunku, czy w katalogu. To wnętrze należy do właściciela i to on będzie w nim mieszkał i spędzał kolejne lata. Musi się w nim więc czuć komfortowo i bezpiecznie.
Co więcej, dobrze jest zadawać pytania. Pozwolą one pokazać projektantowi, że jego praca nie jest nam obojętna i doceniana.